Švajčiarsko je klenotom Álp. Každý návštevník bude ohromený jeho panensky krásnou prírodou. Švajčiarsko je známe predovšetkým vďaka skvelému lyžovaniu, turistike, dokonalému dopravnému systému a čerstvému vzduchu. Aj keď sa tu premieta kultúra okolitých štátov, má táto krajina kultúru veľmi osobitú, založenú na národnej hrdosti, ktorá sa týka typických švajčiarskych vlastností, ktorými sú napr. presnosť, pracovitosť, vysoká efektivita, zmysel pre správnosť, skromnosť a pod. Nájdete tu veľké mestá i pokojné horské dedinky v tradičnom štýle. Švajčiarsko pre mnohých znamená luxus a bohatstvo, ale jeho skutočná krása tkvie v nedotknutej prírode, ktorú krajina opatruje ako svoj národný klenot.

Tá je tiež bezpochyby častým cieľom výletov, radovánok a rôznych (z veľkej časti adrenalínových) športov. Nekonečné horské masívy Álp, vodopády, priezračné lagúny, vôňa vidieka, pasúci sa dobytok i večne zasnežené ľadovce tvoria kúzlo, ktorému nemožno odolať. Také miesta nebudete chcieť opustiť. Fotografie so švajčiarskou prírodou bohužiaľ nedokážu vystihnúť jedinečnosť a kúzlo okamihu. Švajčiarsko sa musí zažiť.

Švajčiarske Alpy patria k najobľúbenejším a najnavštevovanejším destináciám cestovného ruchu vôbec, najmä kvôli prírode berúcej dych a mimoriadnym podmienkam na lyžovanie a horskú turistiku. Každé stredisko je niečím odlišné a známe. Naším prostredníctvom môžete navštíviť osem lyžiarskych centier.

 svycarsko-novy-web-015.jpg
 

 

Stručné informácie

  • Hraničné krajiny: Nemecko, Francúzsko, Taliansko, Rakúsko, Lichtenštajnsko
  • Jazyky: nemčina, francúzština, taliančina, rétorománčina
  • Počet obyvateľov: cca 8 600 000
  • Rozloha: 41,285 km2
  • Hlavné mesto: Bern
  • Najvyšší vrchol: Dufourspitze (4634 m n. m.)
  • Náboženstvo: Katolíci (41 %), protestanti (35 %)
  • Mena: Švajčiarsky frank (CHF) 
  • Podnebie: Vzhľadom k centrálnej polohe Švajčiarska, je tu počasie ovplyvňované štyrmi hlavnými európskymi oblasťami – atlantickou, východným kontinentom, severnou subpolárnou oblasťou a stredozemnou južnou. Počasie je tu veľmi odlišné v jednotlivých miestach. 

Švajčiarsko je vnútrozemský štát, ktorý sa rozkladá medzi Bodamským jazerom na severovýchode, Ženevským jazerom na západe, Horným a Alpským Rýnom na severe, pohorím Jura na severe a južnými Alpami.

Švajčiarsko nie je členom Európskej únie, ale pretože je v Schengene, nepotrebujete pre jeho návštevu cestovný pas a stačí iba občiansky preukaz.

Na švajčiarskom území sa rozkladá asi pätina alpského pohoria. V tomto alpskom oblúku je niekoľko ľadovcov, ktoré sú celoročne pokryté snehom. Krása ľadovcov je doslova magnetom pre turistov. Pre horské strediská je typické wellness. Vo všetkých nami ponúkaných hoteloch wellness nájdete.

 svycarsko-novy-web-002.jpg
 

 

Ďalšie užitočné informácie pri cestovaní do Švajčiarska

Pitná voda

Voda vo Švajčiarsku je pitná prakticky všade a väčšina je tvorená prírodnými zdrojmi ako podzemné vody a ľadovce. Dokonca je možné piť vodu aj z niektorých jazier. Tiež mestské studne často disponujú pitnou vodou (pokiaľ nie je vyznačené inak).

Fajčenie

Od roku 2010 je vo Švajčiarsku zakázané fajčiť v uzavretých priestoroch a na pracoviskách, tj tiež v reštauráciách, verejných budovách a kanceláriách.

Elektrina

Vo Švajčiarsku sa používa napätie 220 voltov a väčšina elektrických zásuviek je rovnakého typu ako poznáme zo Slovenska. V hoteloch sú navyše pre každý prípad k dispozícii adaptéry.

Peniaze a ceny

Oficiálnou menou je tu švajčiarsky frank (CHF), ktorý sa delí na 100 rappov. Nie je tu povinnosť uvádzať ceny v eurách, avšak často na túto situáciu môžete naraziť, rovnako tak na prijímanie eur. Avšak naspäť zákazník dostáva väčšinou švajčiarsku menu.

Prijímané sú tu hlavné platobné karty ako Eurocard/MasterCard, VISA, American Express a Diners Club, ale je vhodné mať pri sebe aspoň malý obnos v hotovosti. V poslednej dobe sa rozširuje trend, že platobnou kartou je možné platiť iba nákupy nad 10 CHF.

Ceny sú tu všeobecne dosť vyššie ako u nás a tiež ako v okolitých európskych štátoch. 

Tiež je dobre vedieť, že sa tu nerozlišuje alebo aspoň zďaleka nie tak, ako sme tomu zvyknutí od nás, poloha reštaurácie. Nebojte sa preto pochutnať si na obede, káve či pohári vína v otáčavej reštaurácii, na vyhliadkovej terase a pod. Cena sa tu bude líšiť minimálne a zážitok bude stáť za to.

Obchody

V menších mestách a na dedinách je možné, že otváracia doba doba obchodov od pondelka do piatku bude 9:00-12:00 a 14:00-18:30. Obchody vo väčších mestách potom nemávajú poludňajšiu prestávku a jeden deň v týždni býva otvorené do 21:00 (väčšinou štvrtky).

Sprepitné

Sprepitné ako poplatok za služby je obvykle započítaný v účte reštaurácie i hotela, rovnako ako v prípade taxislužby. Mimoriadne sprepitné teda nie je očakávané, ale iste bude uvítané.

Bezpečnosť a zdravie

Kriminalita je vo Švajčiarsku na jednej z najnižších úrovní na svete. Aj napriek tomu je ale lepšie na rušných miestach dávať pozor na svoje veci. Čo sa týka hygienických podmienok, potom sa môžete bez obáv stravovať v reštauráciách či piť vodu z kohútika. Dôrazne ale odporúčame uzavrieť pred cestou do Švajčiarska osobné cestovné poistenie.

Verejná doprava

Na skvelej úrovni je tu aj verejná doprava, ktorá je skvele organizovaná a patrí k tomu najlepšiemu, na čo môžete vo svete naraziť. Je rýchla, frekventovaná a spája aj vzdialené a nie ľahko dostupné miesta. Ide o vlaky, autobusy, lode a systémy mestskej dopravy.

svycarsko-novy-web-001.jpgsvycarsko-novy-web-003.jpgsvycarsko-novy-web-005.jpgsvycarsko-novy-web-004.jpg 
 

 

 

Destinácie sme precestovali. Poskytneme Vám osobné rady.